Materiały do pracy na dzień 30.03.2021
- SKĄD SIĘ BIORĄ JAJKA?
- Eksperyment „Z czego składa się jajo?”- film edukacyjny.
- pyta dziecko, z czego składa się jajko. Dziecko może rozbić jajko i wyszczególnić białko i żółtko.
EKSPERYMENTY:
- Jak rozpoznać, czy jajko jest surowe czy gotowane nie rozgniatając skorupki?
Bierzemy jajko surowe (można na nim narysować jakiś znaczek rozpoznawczy) i jajko gotowane i kręcimy nimi na stole. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej.
Dlaczego?:
Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością, zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.
- Czy jajko włożone do wody będzie się na niej unosiło czy utonie?
Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednym rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do słoików. Jajko w wodzie z solą pływa, w samej wodzie opada na dno.
Dlaczego?:
Jajka toną, gdy włożymy je do wody, dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka.
To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.
3.Zabawa z jajkiem – toczenie jajek
To zabawa polegająca na potoczeniu (turlaniu po podłodze) jajka ugotowanego na miękko. Jak najdalej. Kto najdalej, ten wygrywa.
Inną formą tej zabawy (jeszcze starszą) było celowanie jajkiem do wykopanego dołka. Także tocząc. Jeśli nie chcecie trenować jajkami po pięknym dywanie, można je zamienić na takie ze styropianu, czekoladowe w sreberku lub pobawić się piłką zamiast jajka.
4. "Pisanki" - ozdabianie jajek ze styropianu. Naklejanie gotowych elementów i mocowanie na nich kolorowych piórek. Przykładowe ozdabianie jajek.