Zajęcia dodatkowe

Oferta programowa naszego przedszkola uwzględnia pełny rozwój osobowości małego dziecka – intelektualny, fizyczny, społeczny i twórczy.

ZAJĘCIA DODATKOWEORGANIZOWANE W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 6 IM. SŁONECZKO W ŁASKU

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ - RYTMIKA

Zajęcia rytmiczne łączą w sobie taniec, śpiew, muzykę, grę na instrumentach, improwizację instrumentalną i ruchową, pozwalają wykształcić u dzieci koordynację ruchową, umiejętności odtwarzania rytmu, tempa i metrum oraz rozpoznawania wysokości i dynamiki dźwięków, zajęcia mają wpływ na zdolności muzyczne dzieci i na ich sprawność fizyczną oraz umysłową, poprawiają pamięć wzrokową i słuchową oraz przygotowują przedszkolaków do przyszłych występów publicznych, dzieci uczą się piosenek, prostych układów tanecznych i wzbogacają swoją wiedzę o otaczającym ich świecie.

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ "Akademia Malucha"

Celem zajęć jest rozwijanie uzdolnień, zainteresowań i kreatywności dzieci oraz ich wrodzonych możliwości twórczych poprzez różnorodną aktywność: plastyczną, muzyczną, techniczną oraz organizacja czasu wolnego. Na zajęciach stosuje się m.in. techniki służące podwyższeniu twórczego potencjału uczestników. Niezwykle istotne jest rozwijanie zdolności intelektualnych biorących udział w twórczym myśleniu, takich jak: rozumowanie dedukcyjne, dokonywanie skojarzeń, abstrahowanie, dokonywanie transformacji.

JĘZYK ANGIELSKI (zajęcia obowiązkowe)

Zajęcia z języka angielskiego odbywają się dla wszystkich dzieci z poszczególnych grup w wymiarze dwa razy w tygodniu, są bezpłatne. Czas trwania w/w zajęć jest następujący : 20 min dla 3-latków, 25 min dla 4-latków i  30 minut dla 5 i 6-latków. Na zajęciach z języka angielskiego dzieci uczą się podstawowych słówek, zwrotów, rymowanek i piosenek w języku angielskim. Zajęcia są zgodne z podstawą programową, są dostosowane  pod względem metod i treści do możliwości dziecka w wieku przedszkolnym.

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

Zajęcia terapeutyczne w zakresie logopedii są przeznaczone dla dzieci z zaburzeniami mowy. Uczestnicy są kwalifikowani na podstawie wyników badania przesiewowego oraz przez nauczycielki pracujących w grupie. Celem zajęć jest kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi, stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy, doskonalenie wymowy już ukształtowanej oraz wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń. Ćwiczenia obejmują usprawnianie narządów aparatu artykulacyjnego, ćwiczenia oddechowe, kształtujące dojrzały sposób połykania, rozwijające słuch fonematyczny, a także zabawy logo-rytmiczne i językowe. Dzieci uczęszczają na zajęcia raz w tygodniu, zajęcia odbywają się indywidualnie lub w małych grupkach (do 4 osób). Zajęcia prowadzi specjalista posiadający kwalifikacje z zakresu logopedii pani Małgorzata Sobala. Dodatkowo logopeda przekazuje rodzicom wskazówki do pracy z dzieckiem w domu. Dobra współpraca rodziców i nauczycieli z logopedą owocuje szybkimi i trwałymi efektami terapii. Zajęcia są bezpłatne.

RELIGIA

Zajęcia, podczas których dzieci poznają tajniki wiary rzymsko -katolickiej oraz uczą się podstawowych modlitw. Edukacja w tym zakresie opiera się na ilustracji, opowiadaniu, piosence czy pieśni. O uczestniczeniu dziecka w zajęciach religii decydują rodzice. Zajęcia odbywają się w grupie 6-latków, dwa razy w tygodniu po 30 minut. O rozwój duchowy naszych podopiecznych dba pani katechetka. Zajęcia są bezpłatne.

WYCIECZKI POZNAWCZE

Cykliczne wycieczki są organizowane zarówno i na terenie miasta Łask, jak i poza jego granicami. Dzieci poznają:
- różne ekosystemy (m.in. park miejski, las, łąka, zalew),
- miejsca pamięci (m.in Muzeum Animacji SE-Ma For w Łodzi),
- miejsca użyteczności publicznej (m.in. Sąd Rejonowy w Łasku),
- miejsca zabaw, rekreacji i wypoczynku (m.in. Akademia Budowania Klockami Lego, Grota solna „Relax”, sala zabaw „Hipcio”, Planetarium w Łodzi, Centrum Ogrodnicze „Tracz” w Strykowie),
- miejsca krzewienia kultury (m.in. Teatr Arlekin w Łodzi, ŁDK, Biblioteka Publiczna, Biblioteka Pedagogiczna, księgarnia)
- różnorodne zawody i miejsce pracy (m.in. fotografa, fryzjera, kosmetyczki, piekarza, Zakład Odzieżowy Kastor S.A., Pieczarkarnię „Tenderenda”, Przychodnię lekarską GEMINI, Klinikę Stomatologiczną DENTYLION, Szkołę Podstawową nr 5, sklep samoobsługowy, sklep zabawkowy, sklep zoologiczny itp.)

AKCJE CHARYTATYWNE, EKOLOGICZNE, SPOŁECZNE

Nauczyciele wraz ze społecznością przedszkolną organizują, współorganizują i uczestniczą w wielu akcjach ekologicznych, charytatywnych i społecznych, min.:
- akcja charytatywna gromadzenia plastikowych nakrętek na rzecz Sławomira Akimow
- akcja charytatywna gromadzenia plastikowych nakrętek we współpracy ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Łasku na finansowanie rehabilitacji oraz na zakup sprzętu medycznego
- akcja charytatywna gromadzenia plastikowych nakrętek na rzecz wzbogacenia księgozbioru dla małych czytelników w Bibliotece Publicznej - Filia dla dzieci
- współpraca z Fundacją "Pomaganie jest fajne" - wydarzenie charytatywne "Warsztaty kreatywne - Pomaganie charytatywne"
- współpraca z Fundacją "Pomaganie jest fajne" - event charytatywne "Poczytaj mi wujku"
- pomoc wychowankom przedszkola - współpraca ze Szkolnym Kołem „Caritas” przy Gimnazjum Publicznym nr 2 im. Jana Pawła II
- pomoc wychowankom przedszkola - współpraca z siecią siłowni Fit Fabric i Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego
- współpraca z Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Ami" ze Zduńskiej Woli (zajęcia na temat bezpiecznych kontaktów ze zwierzętami)
- akcja charytatywna na rzecz bezdomnych zwierząt - wsparcie Fundacji MEDOR Przyjaciele Bezdomnych Zwierząt w Zgierzu
- akcja charytatywna na rzecz bezdomnych zwierząt – wsparcie Fundacji Centaurus - współpraca ze Szkoła Podstawową nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Łasku