Matriały na dzień 26 marca

Co było pierwsze jajko czy kura?

Przeczytaj dziecku opowiadanie

„Najpiękniejsze…” Grzegorz Kasdepke

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!…Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. – Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! – A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. – Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski. – A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. – Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura. – Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga. – Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: – Mamo! Już jestem!

Rozmowa z dziećmi na temat tekstu:

O jakich kurczakach marzyły kury?

Co kury zrobiły z jajkami?

Jakiego koloru były małe kurczaczki?

Jakie zwierzęta wykluwają się z jaj?

Odpowiedź na ostatnie pytanie można pomóc znaleźć dziecku w internecie.

„Jajko” – zabawa badawcza.

Przygotuj jajko surowe i ugotowane na twardo. Zapytaj dziecka, czy potrafi rozpoznać, które jajo jest surowe, a które gotowane.  Każ dziecku zakręcić na stole oboma jajkami  i określić co się dzieje. Następnie oba jajka rozbijamy i podsumowujemy (surowe jajko kręci się wolno, a ugotowane szybko).

Wytłumacz dziecku to zjawisko - gotowane jajko kręci się szybciej, bo ma zwartą konsystencję – konsystencja surowego jaja hamuje jego obrót.

„Co było pierwsze jajko czy kura?”.

Dziecko bierze jajko surowe rozbite na talerzyku i ogląda je (można wykorzystać lupę).

Puść dziecku filmik : "Jak z jajka powstaje kura?" , aby poznało dokładniej budowę i funkcje poszczególnych elementów jaja.

„Pasta jajeczna” – samodzielne przygotowanie kanapek z pasta jajeczną.

Zapytaj dziecko co można zrobić z jajek oraz do przygotowania jakich potraw wykorzystuje się jajka. Zaproś dziecko do łazienki, by umyło ręce. Następnie  zaproponuj mu żeby wykonało samodzielnie pastę jajeczną.

Dziecko dostaje ugotowane jajko, miseczkę, widelec, nóż (tępy), łyżkę. Na stolikach postaw szczypiorek, natka pietruszki, majonez, sól, pieprz, pokrojone pieczywo, umyte nożyczki.

Przypomnijcie wspólnie zasady bezpieczeństwa, naprowadź dziecko, by wspomniało o tym, że należy się bardzo ostrożnie obchodzić z nożem i widelcem, wszystko, co upadnie na podłogę należy umyć, nie należy stosować dużej ilości soli i pieprzu.

Dziecko przystępuje do pracy, obiera jajko, rozgniata je w miseczce, dodaje pocięty nożyczkami szczypiorek lub natkę pietruszki, odrobinę majonezu, szczyptę soli, ew. pieprzu, miesza całość. Następnie nakłada pastę na kromki chleba i ozdabia kawałkami dostępnych warzyw (pomidorów, ogórków, rzodkiewki, sałaty itp.). Na koniec zaproście do degustacji resztę domowników. SMACZNEGO!!!

Dla chętnych : https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/jedzenie/186880-weso%C5%82e-jajka