KLAUZULA INFORMACYJNA

10. po zamknięciu okienka klauzula informacyjna znajduje się w górnej części strony.

MATERIAŁY z dnia 18.06.2020

MATERIAŁY z dnia 18.06.2020r. – LETNIA POGODA

FITTY KID –rozgrzewka
Pogoda – wysłuchanie opowiadania i rozmowa na temat jego treści.
„POGODA” Bożena Forma .
Adaś ciągle spogląda w okno. Dzisiaj z grupą przedszkolaków jedzie na wycieczkę. Ale co z tą pogodą? Czy wycieczka się uda? Mają jechać bryczką i grać w piłkę.
– Mamusiu, nie widać słońca. Po niebie płyną ciemne chmury – chłopiec ze smutkiem spogląda w okno.
– Może zabiorę grubszą kurtkę, a może wyciągnę z plecaka krótkie spodnie, pewnie ich nie założę – coraz bardziej denerwuje się Adaś.
– Nie martw się, popatrz, termometr wskazuje wysoką temperaturę – tłumaczy mama.
– Jest ciepło, chociaż trochę parno. Włączymy telewizor i zaraz dowiemy się, jaka będzie pogoda
– na ekranie pojawiła się mapa Polski.
– Mieszkamy tutaj, gdzie widać słońce zza chmur – tłumaczy Adasiowi mama.
– Wprawdzie widać czasami padający deszcz, jednak to tylko przelotne opady. Adaś wpatruje się w mapę pogody.
– Trochę podobna do naszego kalendarza pogody. Codziennie wspólnie z panią zaznaczamy na nim pogodę, jaką zaobserwowaliśmy w drodze do przedszkola. Wybieramy chmurki, krople deszczu, ugięte na wietrze drzewa. Zegar wybija ósmą godzinę.
– Na nas już czas – mama z Adasiem idą do przedszkola.
– Będzie wspaniale, zobaczysz. Przebierz się w krótkie spodenki, jest coraz cieplej.  Pogoda dopisała. Chociaż było pochmurno, nie spadła ani jedna kropla deszczu. Były spacer nad jezioro, przejazd bryczką i oczywiście gra w piłkę. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, chociaż trochę zmęczone.
Zadajemy dziecku pytania:
Gdzie wybierał się Adaś?
Dlaczego chłopiec był zmartwiony?
Jaką pogodę wskazywała prognoza w telewizji?
Jaka pogoda była na wycieczce?
„ZJAWISKA ATMOSFERYCZNE”. Rozmowa z dzieckiem o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla poszczególnych pór roku.
Pytamy:
Czym różni się lato od innych pór roku?
Co dzieci robią w lecie, jaki to dla nich czas?
Prezentujemy dzieciom piktogramy zjawisk kojarzących się z latem: słonko, wiatr, upał, piorun, ulewa. Dzieci dopasowują nazwy do poszczególnych ilustracji. Następnie układają nazwy z liter Alfabetu, rozpoznają i nazywają spółgłoski i samogłoski.
POGODA. SYMBOLE ZJAWISK POGODOWYCH. PROGNOZA POGODY –pokaz slaydów.
 Rodzic prezentuje mapę Polski. Nazywa i wskazuje kierunki na mapie: północ, południe, wschód, zachód.  Wspólnie z dzieckiem odczytuje z mapy prognozę pogody.
PRACA Z KP4.41A – łączenie w pary obrazka z cieniem, odszukiwanie i odczytywanie liter, tworzenie z nich wyrazów.
PRACA Z KP4.41B – uzupełnianie ilustracji symbolami pogody, czytanie globalne nazw dni tygodnia.