Materiały na dzień 8.05.2020r.
Temat: Unia Europejska
„Symbole Unii Europejskiej” – Rodzic przygotowuje ilustracje przedstawiające flagę Polski i flagę Unii Europejskiej
Każda ilustracja jest ukryta pod kartką podzieloną na 9 nierównych części. Na każdej części kartki napisane są liczby od 7 do 15. Zadaniem dziecka jest rzucanie dwiema kostkami, dodawanie wyrzuconych oczek i odkrywanie odpowiednich części kartki. Po każdym rzucie można próbować zgadnąć, jaki symbol ukrywa się pod kartką. Kiedy zagadka zostanie rozwiązana, dziecko porównuje wygląd obu flag.
„Czy Unia Europejska to…?”– zabawa językowo-ruchowa. Rodzic mówi określone zdania, a dziecko ocenia, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli prawdziwe – skacze obunóż do przodu, jeśli fałszywe –do tyłu. Wspólnie z rodzicem ocenia, czyjego odpowiedź jest poprawna. Proponowane zdania: Unia Europejska to wspólnota wielu państw europejskich. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Polska nie jest członkiem Unii Europejskiej. Unia Europejska ma własną flagę. Flaga unijna jest czerwona, znajduje się na niej 15 gwiazdek. Niektóre kraje Unii Europejskiej posługują się wspólnymi pieniędzmi – euro. Waluta obowiązująca w Polsce to euro. Flaga unijna jest niebieska, znajduje się na niej 15 gwiazdek. Waluta obowiązująca w Polsce to polski złoty, czasem mówimy, że płacimy „w złotówkach”, Hymn Unii Europejskiej jest taki sam jak hymn Polski i jest to „Mazurek Dąbrowskiego”.
- „Hymn Unii Europejskiej” – Rodzic zaprasza dzieci do słuchania utworu: https://chomikuj.pl/kej08/PIOSENKI/Patriotyczne/Oda+do+rado*c5*9bci,4284192337.mp3(audio)
- Tak jak Polska ma swój hymn narodowy, tak też kraje członkowskie Unii Europejskiej mają wspólny hymn. W każdym kraju ma on jednak swój tekst, napisany w języku tego kraju. Posłuchamy dzisiaj hymnu Unii Europejskiej po polsku. Zastanów się, dlaczego ten utwór nazywa się Oda do radości.
- Praca z KP4.15a – rysowanie flagi UE po śladzie, zapisywanie cyframi liczby flag, porównywanie flag. ołówek, kredki
- Praca z KP4.15b – liczenie przedmiotów widocznych na ilustracji, zapisywanie działań, obliczanie. KP4, ołówek