Materiały na 30 kwietnia 2020r.

Temat na dzień 30.04.2020r. – „Kącik książki”

„Ulubieni bohaterowie” – odgadywanie zagadek, dotyczących bohaterów znanych dzieciom książek i bajek:

Biedne te dzieci, w lesie zabłądziły i do domku z piernika, niestety, trafiły. (Jaś i Małgosia)

Wilk- spryciarz skrył się wśród górek i czeka aż nadejdzie… (Czerwony Kapturek)

Domkiem tego misia jest Stumilowy Las, bawi się tam z przyjaciółmi przez calutki czas. (Kubuś Puchatek)

Ten mały chłopiec to chyba kukiełka. Nie do wiary! Zrobił go z drewna Gepetto stary. (Pinokio)

Rodzic zadaje dziecku pytanie: Dlaczego należy czytać książki?

„Jesteśmy bohaterami z bajek” – zabawa ruchowa. Rodzic wypowiada nazwę postaci z bajki (np. smok wawelski, Kot w Butach, krasnoludek, olbrzym, wilk), a zadaniem dziecka jest zaprezentować tę postać ruchem, mimiką.

„Biblioteka” Olga Adamowicz

Biblioteka to taka instytucja kultury,

która gromadzi zbiory biblioteczne – różne książki, dziecięce lektury.

Lecz nie tylko są tam książki ze szkolnej półeczki

są czasopisma, gazety, dziecięce bajeczki.

Każdy coś dla siebie znajdzie i duży i mały,

bo w bibliotece ogromny jest księgozbiór cały.

Bajki i baśnie, komedie i dramaty.

Znajdzie się coś dla dziecka, dla mamy i taty.

W miejscu tym znajdziesz wiele informacji,

potrzebnych na przykład do szkolnej prezentacji.

To miejsce, w którym ciszę należy zachować,

nie wolno rozmawiać, biegać czy też hałasować.

W bibliotece będziesz miał swą kartę założoną,

w którą Pani bibliotekarka będzie wpisywała każdą Twą książkę wypożyczoną.

Musimy pamiętać o ważnej sprawie,

kto książki nie odda, ten karę dostanie.

Pamiętaj by w bibliotece,

zawsze każdą książkę brać w czyste ręce,

a nawet rzec by się chciało więcej,

odkładaj książki zawsze na ich wyznaczone miejsce.

W bibliotece nie musisz książki wypożyczać,

możesz również w czytelni coś tylko przeczytać.

Fragment książki, którym będziesz zainteresowany,

gdy poprosisz Panią w bibliotece, zostanie on skopiowany.

Pamiętajcie więc drogie dzieci i droga młodzieży,

że biblioteka to miejsce publiczne, w którym stosownie zachować się należy.

Obrazki do wiersza : obrazek 1  , obrazek 2

Rozmowa z dzieckiem - na podstawie ilustracji w Księdze zawodów str. 36, 37 - Kto pracuje w bibliotece?, Po co idziemy do biblioteki?, Co trzeba zrobić, by moc wziąć książki do domu?, Jak należy zachowywać się w bibliotece?

Proponowana bajka edukacyjna do obejrzenia:  "W bibliotece"

Proponowana piosenka do wysłuchania:  Twoja biblioteka

„Zabawa w grafika” – praca plastyczna - wykonanie albumu, książki pt. „Moje hobby” lub „To, co lubię”. Technika pracy dowolna (kredki, farby, bibuła, plastelina, kolorowy papier, fragmenty obrazków z gazet).

Praca z książką dla dzieci starszych – książka część 4 str. 4 – dokładanie do 9; doklejanie nalepek z brakującymi zabawkami, otaczanie pętlami przedmiotów niepasujących do pozostałych.

Proponowana zabawa dydaktyczna dla starszych dzieci - „Książki na półce”. Rodzic przygotowuje książki i kilka półek. Wydaje polecenie dziecku: Połóż na półce 5 książek. Dołóż jeszcze 4 książki. Ile jest książek na półce?; Weź z pudełka tyle klocków, ile książek jest na półce. Rodzic powtarza taki schemat tyle razy, ile naszykował półek. Za każdym razem dziecko dokonuje przeliczeń w zakresie 9. Dziecko układa pozostałe książki w kąciku po 9 na każdej półce, przelicza je.