Materiały na 27.05.20r.
Materiały do wykorzystania
MOTYLE
Motyl – zabawa paluszkowa z wierszem M. Barańskiej
Leci motyl do rabatki, bo tam rosną kwiatki.
Dziecko porusza w powietrzu wszystkimi palcami jednej dłoni, naśladując lot motylka. Druga dłoń uniesiona pionowo z szeroko rozstawionymi palcami jest rabatką.
Jest stokrotka i dwa bratki oraz dwa bławatki.
Motylek siada na kwiatkach – dziecko opiera otwartą dłoń po kolei na każdym palcu drugiej ręki.
Pierwszy motylek – praca z wierszem W. Broniewskiego
Pierwszy motylek wzleciał nad łąką,
W locie radośnie witał się z słonkiem,
W górze zabłądził w chmurkę i w mgiełkę,
Sfrunął, trzepocząc białym skrzydełkiem.
A gdy już dosyć miał tej gonitwy,
Pytał się kwiatów, kiedy rozkwitły.
Pytał się dzieci, kiedy podrosły.
Tak mu upłynął pierwszy dzień wiosny.
Po wysłuchaniu utworu R. zadaje pytania dotyczące treści: O kim była mowa w wierszu?; Co robił pierwszy wiosenny motylek?; Jak wyglądają motyle?; Co one robią zimą?
R.pokazuje obrazki przedstawiające piękne kolorowe motyle,
Dla chętnych bajka o cyklu rozwojowym motyla, obrazek.
„Motyle” – zabawa ruchowa do piosenki [.mp3, 1.68 MB]. Kiedy słychać słowa piosenki dziecko zamienia się w pięknego kolorowego motylka – macha rękoma. Gdy usłyszy muzykę bez słów, motyl siada na kwiatku i odpoczywa – powrót do pozycji wyjściowej.
„Wysoko – nisko” – zabawa dydaktyczna. R. przygotowuje sylwetę motyla i umieszcza go na kiju, druciku – chwyta za koniec kijka i prosi dziecko, aby naśladowało ruch motyla i przyjrzało się wysokości, na której będzie latał motyl. Następnie R. porusza motylem przy samej podłodze. Zadaje dziecku pytanie: Motyl latał wysoko, czy nisko? Następnie wykonuje takie same ćwiczenie tylko wysoko przy suficie. I znów zadaje pytanie: Motyl latał wysoko, czy nisko? Na koniec dziecko ma naśladować lot motyla: – nisko – przy podłodze – dziecko kuca i rękoma naśladuje trzepot skrzydeł motyla; wysoko – dziecko wspięte na palce.
„Motyl z plam farby. Składamy kartkę na pół - wykonujemy kilka plam z farby na połowie kartki – odbijamy farbę na drugiej połowie, dorysowujemy brakujące elementy.
Motylek - rysowany wierszyk.