Materiały na 26.05.2020r.

SERCE NA DŁONI

Zabawa na powitanie przy muzyce „Przywitajmy się wesoło”

„Co oznacza słowo miłość” – wnioskowanie o temacie na podstawie zdjęć, rysowanie lub zapisywanie skojarzeń ze słowem miłość, próba ich porządkowania.

R. przedstawia obrazek przedstawiającyserce, zdjęcia pokazujące: splecione dłonie ludzi,matkę i ojca całujących małe dziecko,przytuloną parę staruszków,dziecko z dłonią dorosłego. Zadaniem dziecka jest opowiedzieć o obrazkach i wywnioskować temat zajęć – miłość. R. zapisuje na dużej kartce słowo MIŁOŚĆ. Dziecko dostaje większe karteczki samoprzylepne. Na karteczkach zapisuje lub rysuje słowa kojarzące się mu z miłością. Przykleja karteczki wokół słowa MIŁOŚĆ, odczytuje swoje skojarzenia. Próba klasyfikacji. MIŁOŚĆ to: osoby, rzeczy, uczucia itd.

Praca z Kartą Pracy nr 4. str. 24 b – doskonalenie zdolności grafomotorycznych i percepcji wzrokowej, odwzorowywanie, budowanie wypowiedzi.

„Kocham swoją mamę, ponieważ…” – tworzenie słoika z serduszkami, doskonalenie umiejętności wyrażania uczuć, emocji. R. daje dziecku słoik. Dziecko wycina z czerwonego papieru serduszka. Na każdym serduszku zapisuje lub rysuje, za co kochają swoją mamę. Mogą to być pojedyncze słowa (także zapisane z pomocą R.) czy obrazki lub całe ilustracje. Mogą to być skojarzenia z własną mamą, czynności, które dzieci lubią wykonywać z mamą. Dziecko wrzuca serduszka do słoika, które mogą być prezentem dla mamy. Można ozdobić go czerwoną wstążką lub rafią, a na nakrętkach nakleić jedno z serduszek.

„Czerwony jak serce” – wymienienie kolorowych obiektów, zabawa ruchowo-językowa z serduszkiem z papieru, poszerzanie słownika. R. podaje  dziecku czerwone serduszko z papieru . Mówi przy tym: Czerwony jak…. Dziecko odbiera serduszko i  podaje przykład kolejnych czerwonych przedmiotów. Przykłady nie mogą się powtarzać.

„Zbieraj kwiatki dla mamy”- ćwiczenie grafomotoryki. (karta pracy)

Śpiewamy dla mamy piosenkęPodarujmy mamie.

„Kwiaty dla mamy” – laurka  dla mamy (propozycja pracy plastycznej). Po wykonaniu laurki układamy na dole lub górze  laurki napis Dla mojej mamusi”. (Kwiatki kolorujemy i rozcinamy po liniach ,a następnie układamy na  laurce  napis  wg  wzoru „Dla mojej mamusi”.

Kiedy upominek dla mamy już mamy, życzenia jej składamy. Dziecko wręcza mamie laurkę kończąc zdanie : „Z okazji Dnia mamy życzę Ci……..

Na zakończenie piosenka dla wszystkich mam w DNIU MATKI- „Życzenia dla mamy”.