Materiały na 25.03.2020r.

Krótkich nóżek mnóstwo ma,
Jedną robi pa, pa, pa.

Do widzenia, do widzenia,
Czary-mary, już mnie nie ma.
Nitką się owinę cała
i w kokonie będę spała.

Kokon się na wietrze chwieje,
Niby nic się już nie dzieje.
Gąsienica w środku śpi,
Zatrzasnęła wszystkie drzwi.

Aż tu nagle - patrzcie teraz,
Ktoś kokonu drzwi otwiera,
Macha na nas skrzydełkami,
Kto to jest? - Powiedzcie sami!

Rozmowa na temat wiersza:

Kto jest głównym bohaterem wiersza?

Jak wyglądała gąsienica?

Jak spędziłazimę?

Co stało się na wiosnę?

Czy gąsienica zimą i wiosną wyglądała tak samo?    rozwój motyla

Opowieść ruchowa – dziecko naśladuje ruchem treść opowiadania

Mała gąsieniczka spacerowała po lesie. Rozglądała się dookoła i zauważyła, że z drzew spadają już liście, ptaki odlatują, a powietrze jest coraz chłodniejsze. Postanowiła schować się przez mrozem w ciepłym kokonie na drzewie. Ułożyła się wygodnie i zapadła w zimowy sen. Spała bardzo długo. Kiedy się obudziła poczuła milutkie ciepło. To wiosna połaskotała ją promykiem słońca po nosku. Zrobiło się jej niewygodnie, za ciasno. Zaczęła przeciągać się coraz mocniej i mocniej i wtedy kokon, którym była owinięta- pękł. Gąsieniczka była bardzo zdziwiona, kiedy okazało się, że wyrosły jej piękne kolorowe skrzydła. Przeobraziła się w przepięknego motyla. Był on bardzo szczęśliwy. Postanowił polecieć na wycieczkę. Leciał wśród wielu drzew, aż dotarł na łąkę. Tam okazało się, że nie jest sam. Wśród kwiatów latało mnóstwo przepięknych, kolorowych motyli. Piękny motyl bardzo się ucieszył, że ma tylu przyjaciół i serdecznie się z nimi przywitał.

Zabawa ruchowa z piosenką  "Gąsienica"

„Motyle” – pokaz zdjęć różnych motyli i gąsienic, porównanie, wyszukiwanie różnic i podobieństw.

Pytanie: czy dziecko zna inne zwierzęta, które podobnie jak gąsienica przechodzą tak dużą przemianę zewnętrzną w ciągu życia (np. kijanka – żaba).

„Motyl” – praca plastyczna - propozycje wykonania

"Gąsiennica" praca plastyczna z wytłaczanki do jajek - propozycja wykonania

Zabawa ruchowa "Barwny motylek" - dziecko tańczy do muzyki, na przerwę dotyka koloru wypowiedzianego przez R.

Rysowany wierszyk - motylek

Dla dzieci, które posiadają książki z przedszkola

Praca z książką, karta pracy:

str. 28, cz.3 - omówienie cyklu życia motyla, dekodowanie