Materiały na 11 maja 2020r.

Proponowana tematyka na ten tydzień: „Zwierzęta domowe”

Temat na dzień 11.05.2020r.: „Domowi ulubieńcy”

„Nasi ulubieńcy”- oglądanie czasopism i książek o zwierzętach domowych (psach, kotach, żółwiach, chomikach, rybkach itp.); zwrócenie uwagi na wielkość zwierzątka, jego potrzeby i związane z nim obowiązki.

„Szczeniaki”- zabawa paluszkowa wg Magdy Barańskiej

Nasza Aza ma szczeniaki (dzieci składają razem dłonie kciukami do góry tak, aby przypominały głowę psa)

Ten jest taki, a ten siaki. Ten jest gładki, ten kudłaty, a ten ma futerko w łaty (palcem wskazującym dłoni dotykają kolejno wyprostowanych palców drugiej dłoni)

Razem jest tych szczeniąt pięć (rozstawiają szeroko palce jednej dłoni – pięć szczeniąt)

Pogłaszcz pieski, gdy masz chęć (zginają palce, a drugą dłonią głaszczą je).

„Domowi ulubieńcy” Magdalena Tokarczyk. Plansze do wykorzystania podczas opowiadania: plansza 1, plansza 2, plansza 3, plansza 4, plansza 5, plansza 6, plansza 7

Kto może mieszkać z nami w domu?

Pani dziś przedszkolakom takie pytanie zadała. Wszystkie dzieci chwilę pomyślały i jedno po drugim zaraz Pani odpowiadały:

– Mieszka z nami mama, tata… siostra i brat.

– Mieszka z nami babcia, dziadek i wujek Stach.

Mały Antoś, który zawsze po cichutku siedział, chwilę pomyślał i tak odpowiedział:.

– Z nami w domu mieszka mój pies As, który zawsze szczeka z rana i wszystkich budzi, by nikt do pracy i przedszkola nie się nie spóźnił.

Dzieci chwilę się zastanawiały co też Antoś opowiada, ale po chwilach namysłu dzieci jedno za drugim do odpowiedzi rączki podnosiły i Pani mówiły:

– Ze mną pokój dzieli moja złota rybka, co w akwarium pływa – Kasia głośno rzekła.

– A ze mną mieszka mój kotek Puszek, co mleko pije  i śpi po całych dniach – tak powiedział wszystkim Staś.

Ania kolegom opowiadała, że w klatce chomik swój domek ma i stoi na komodzie w pokoju brata. Codziennie tam harce urządza, bo ma przygotowany plac zabaw, który tata w klatce mu zamontował. A u Emilki w domu papuga mieszka, a u Jacka świnka morska i królik miniaturka swój kąt ma, a u Agatki mieszkają kanarki dwa.

I tak się okazało, że w domu poza mamą, tatą, siostrą czy bratem również zwierzęta mieszkają i o nich domownicy dbać mają. Bo taki domowy pupil to nie zabawka, Pani wszystkim powiedziała i jak dbać o zwierzęta przedszkolakom przypomniała

Pytania dotyczące opowiadania: Kto może mieszkać z nami w domu? Jakie zwierzęta mieszkały z dziećmi? Jak powinnyśmy dbać o domowe zwierzęta?

Proponowana piosenka do wysłuchania:  Cztery łapy

Praca z książką część 2 str. 23- dorysowywanie w obrazku brakujących elementów.

Praca z książką dla dzieci starszych część 4 str. 13- czytanie globalne, opowiadanie o obrazkach, umieszczanie nalepek z napisami w odpowiednich miejscach, kolorowanie ramek wokół obrazków, w których nazwach słychać głoskę z na początku lub w środku.