Materiały do pracy na dzień 12.04.2021r.

Temat dnia: "Co to jest ekologia?"

Praca z wierszem „Mali strażnicy przyrody”– słuchanie wiersza; wyjaśnienie pojęcia ekologia.

Mali strażnicy przyrody autor nieznany

Dziś ekologia modne słowo,
Przyrodę wszyscy chcemy mieć zdrową.
Jej strażnikami się ogłaszamy,
od dziś przyrodzie my pomagamy!
Gdy ktoś bezmyślnie papierek rzuci,
Musisz takiemu uwagę zwrócić.
Nie można przecież bezkarnie śmiecić,
To wiedzą nawet przedszkolne dzieci.
Nie wolno łamać gałęzi drzew,
Bo piękny płynie z nich ptasi śpiew.
A kiedy bocian wróci z podróży
Gniazdo niech znajdzie, na nie zasłużył.
Pozwól dżdżownicy do ziemi wrócić,
Po co jej dzieci mają się smucić.
Niech barwny motyl siada na kwiatach,
Żyje tak krótko, niech wolny lata.
A zimą nakarm głodne ptaki,
Sikorki, wróble, wrony, szpaki.
Powieś na drzewie karmnik mały,
będą ci wiosną za to śpiewały.
Choć ekolodzy jeszcze z nas mali
Uczyć będziemy tego wandali.
Matka natura nam wynagrodzi,
Jeśli z przyrodą będziemy w zgodzie.

• Rozmowa dotycząca treści utworu: Co to jest ekologia?; Co to znaczy zachowywać się ekologicznie?; Co my możemy zrobić dla przyrody?; Co to są powiązania między zwierzętami, ludźmi, roślinami?

Co to jest ekologia – definicja dla dzieci

Ekologia jest jedną z nauk która najprościej rzecz ujmując zajmuje się przyrodą – czyli wszystkim, co nas otacza.
Ekologia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza naukę o domu.
Środowisko to przecież nasz dom – miejsce, w którym żyjemy. To właśnie w nim dorastamy, uczymy się nowych rzeczy.
Ekologia bada wszystkie zależności pomiędzy każdym organizmem zamieszkującym nasze środowisko.
To znaczy, że w jej zakres wchodzą oddziaływania nie tylko ludzi ale również zwierząt oraz roślin.

„Kwiaty rosną, kwiaty więdną” – zabawa ruchowa.
Dziecko reaguje na polecenie rodzica: Kwiaty rosną! – staje na palcach jak najwyżej i wyciąga ręce do słońca. Kwiaty więdną! – kuli się i przykuca. Rodzic może wykorzystać do tej zabawy dowolną muzykę klasyczną.

Co to znaczy być eko?

Osoby, które nazywają swój styl życia ekologicznym dbają o nasz dom, czyli środowisko.
Nie krzywdzą innych zwierząt, dbają o rozwój roślin, segregują odpady.
Ogólnie mówiąc jest to dbanie o środowisko. Aby być eko należy wykonywać m.in. takie czynności:

• wyrzucać śmieci do kosza, nie na ulicę czy pod nogi,
  • nie wyrzucać jedzenia,
  • myć owoce i warzywa przed ich spożyciem,
  • gasić światło, gdy wychodzimy z pomieszczenia,
  • sprzątać po psie.

Istnieje jeszcze wiele innych rzeczy, dzięki którym przyczyniamy się do naprawy naszego domu – środowiska.
Jednak te wymienione powyżej należą do najistotniejszych, które może praktykować każdy człowiek, szczególnie ten najmłodszy.

Bajka "Ekologiczny dom"

„Moje środowisko” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic przygotowuje duże kartony z napisanymi hasłami: Nie śmieć!Szanuj przyrodę!Oszczędzaj wodę!Segreguj śmieci – odzyskuj z nich, co się da!Oszczędzaj energię elektryczną! Dziecko razem z rodzicami omawia sposoby, w jakie w codziennym życiu można chronić przyrodę.

„Plakat ekologiczny” – praca plastyczna.
Dziecko wspólnie z rodzicem ilustruje wybrane z poprzedniej zabawy hasło (techniką dowolną- rysowanie, malowanie, collage itp.). Pod ilustracją przyklejamy wybrane hasło.
Propozycja dla dzieci zdolnych- można zilustrować wszystkie hasła i połączyć ilustracje w formie książeczki- albumu małego ekologa

„Co znaczy niebieski kolor na mapie?” – zabawa dydaktyczna.
Rodzic wykorzystuje globus albo mapę świata, tłumaczy dziecku, że kolor niebieski oznacza wodę. Dziecko ma za zadanie wskazać na mapie rzeki, jeziora, morza i oceany. Rodzic przypomina dziecku, że większość naszej planety pokrywa woda, bez której nie byłoby życia.

„Skąd się bierze woda w kranie?” – burza mózgów.
Rodzic prezentuje planszę, przedstawiającą sposób rozprowadzania wody do mieszkań. Dziecko omawia sposób, w jaki woda dociera do kranu w łazience. Rodzic zwraca uwagę, że są takie miejsca na ziemi, gdzie ludziom brakuje wody; dlatego wodę należy oszczędzać. Zachęcamy do obejrzenia filmu "Niezwykła podróż kropelki"- link do filmu

Dla chętnych: Jak działa czyszczalnia ścieków?
Zapraszamy do obejrzenia i wykonania w domu eksperymentu:  https://vimeo.com/224050213

Praca z książką , kartą pracy:

5 - latki „Zachowania ekologiczne”- praca z Wielką Księgą Tropicieli.74

Do wyboru