Łask - miasto z 600-letnią tradycją -grupa III
Z okazji obchodów 600-lecia naszego miasta w grupie III odbył się cykl zajęć dydaktycznych na temat Łasku. Dzieci poznały jego historię, tradycje,najważniejsze zabytki. Oglądały Łask na starych fotografiach, wysłuchały ciekawostek dotyczących najważniejszych obiektów w mieście. Uwieńczeniem tygodnia były zajęcia kulinarne w czasie, których dzieci samodzielnie zrobiły paprykowe okręty symbolizujące Korab, który widnieje w herbie Łasku. Legenda głosi, że pierwsi mieszkańcy osady przypłynęli na dużych łodziach tzw. korabach. Dawniej nazywano tak statki i okręty Stąd też okręt czyli korab w herbie miasta. Jest ona symbolem Korabitow, którzy osiedlili się w Łasku.
„ŁASK MOJE MIASTO” K.Wesoła
W naszym kraju, w polskiej ziemi, tam gdzie orzeł biały w koronie króluje, na mapie w samym centrum Polski – małe miasto - Łask się znajduje.Przez Łask nie Wisła, a rzeka Grabia płynie. Dolina Grabi to piękna okolica, aż dech w piersi zachwyca. Wszystkich przyjezdnych Łask od progu zaprasza. W dawnych czasach wieś, obecnie mieścina nasza. W miejscu dzisiejszego parku miejskiego, stał kiedyś dworek założyciela Łasku- Jana Łaskiego. Od jego nazwiska nazwa nadana. Dzięki staraniom Jana Łaskiego wzniesiono w Łasku kościół w stylu późnogotyckiego. Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny powstał w miejscu dawnej świątyni. Są w nim podziemia i długie tunele, jeśli chcesz zwiedzić do Muzeum Łasku masz kroków niewiele. Tam historia miasta na kartach spisana, by ją całą poznać musiałbyś czytać i czytać do rana.
Każde dziecko w przedszkolu wie, że jak jest miasto to musi mieć też herb. W herbie Łasku głowy lwie – na czerwonym dużym tle. W kształcie łódki jest nasz herb. Herb miasta Korabiem jest nazywany, a Korab jest wszędzie rozpoznawany.
W urzędzie miasta burmistrz pracuje – to Pan Gabriel Szkudlarek władze w mieście sprawuje.
W czwartek w Łasku wielkie święto – czwartek bowiem dzień targowy – popularne święto dyszla kupisz kurę, jajka, owoce i warzywa.
Pozwiedzać w Łasku można wiele; począwszy od parku, lotniska, muzeum, drewniany kościół czy kolegiatę – zapytaj mamę albo tatę.
Do centrum miasta prowadzą wąskie ulice, a przy nich stoją stare kamienice. W rynku ogromny łuk spoczął – to pomnik żołnierzy walczących- ten łuk uwagę przyciąga wszystkich zwiedzających. W centrum są także fontanny- fontanny nietuzinkowe, gdy zmrok zapada wieczorem, stają się bardzo kolorowe. Rodziny chętnie na ławkach wypoczywają, bo plac 11-listopada mieszkańcy bardzo dobrze tu znają.
Na końcu najdłuższej ulicy w Łasku – ulicy Kilińskiego, znajduje się park rozrywki – to skatepark kolego. Tam można pojeździć na desce, rolkach, a także rowerze – najlepsza zabawa dla dzieci na dużym otwartym plenerze.
Kiedy w ferie ci się nudzi i nie możesz jechać w góry, wybierz się na zajęcia do Łaskiego Domu Kultury. A gdy czasem masz ochotę wybrać się do kina, nie musisz jechać aż do Łowicza bo KINO INO jest w Łasku przy ulicy Narutowicza. W Łasku jest też lotnisko i to całkiem nawet blisko. E-fy nad głowami latają i nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają. Pomnik z samolotem na Warszawskiej stoi, przyciąga wzrok przejezdnych tym urokiem swoim. Żołnierze bronią, naszego miasta, tak jest od dawien dawna i basta!
Na ulicy Batorego jest przedszkole, które nazywa się "Słoneczko" drogi kolego. Osiedle Batorego, Przylesie i Warszawska to dzielnice naszego miasta. Zielone serce Łasku znajdziesz w Kolumnie, tam na łonie przyrody leśnej możesz wypoczywać i w rzece Grabi kajakiem czasem popływać. Kolumna to piękna okolica, ten cudny krajobraz lasów i pensjonatów wszystkich wokół zachwyca.
W mieście jest także drewniany kościół zwany „wojskowym”, to miejsce w Łasku bardzo zabytkowe. W wyniku pożaru uległ on zniszczeniu, lecz ponownie został odnowiony ku mieszkańców zadowoleniu. Ołtarz muszlami ma wyłożony, ten kto go widział jest wprost zauroczony.
Ośrodek sportu czyli OSiR przy parku ma siedzibę, na jego boisku dzieci w piłkę grają, a sportowcy na zielonej murawie chętnie biegają. Niedaleko zalew- miejskie kąpielisko, tutaj jest piaszczysta plaża oraz do gry w siatkówkę boisko. Czas spędzisz przyjemnie i miło, zwłaszcza latem ze swoją całą rodziną.
Na Przylesiu jest piękny ogród różany, przez rodziny w weekendy chętnie odwiedzany. Lipiec wielkimi krokami zbliża się już, wtedy właśnie w Łasku odbywa się słynny Festiwal Róż. Patronat honorowy aktorka nad nim objęła – Grażyna Błęcka-Kolska, która u nas w przedszkolu ostatnio gościła.
To tyle o Łasku! Mówić można do rana, ten kto Łask zna, wie że historia ta nie jest z palca wyssana!